KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 8605238
*
nr 860 5238
Ossian Elgström
(1883-1950), Sverige
Gouache, Ossian Elgström (1883-1950), 1945, "Den helige Johannes", 53 x 38
Ossian Elgström, svensk målare född 1883, död 1950.
Följerätt
Utrop:
1.000 kr
Såld:
700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 18 november 2013
kl 19:58:57
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
14/11 10:59:04
1
Vinnande bud
15/11 13:47:53
1
justering av budtak
16/11 18:29:11
1
justering av budtak
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Ossian Elgström
Ossian Elgström, svensk målare född 1883, död 1950.
Läs mer om Ossian Elgström
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache ossian elgström svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
7117 Akvarell
Carl Anton (f. 1933), Sverige. Gamla Stan. Signera..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:36
-
7118 Akvarell
Carl Anton (f. 1933), Sverige. Kustbild. Signerad...//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:23
-
7019 Akvarell
Elis Aidanpää, fjällmotiv. Signerad, daterad 64, a..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:56
-
7124 Akvarell
födelsedagstavla, 1800-tal, björkram, 32x38 cm, yt..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:24
-
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:06
-
7020 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Signerad, akvarell, landsk..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:24
*
Ossian Elgström
Ossian Elgström, svensk målare född 1883, död 1950.
Läs mer om Ossian Elgström
nr 860 5238
Ossian Elgström
(1883-1950), Sverige
Gouache, Ossian Elgström (1883-1950), 1945, "Den helige Johannes", 53 x 38
Ossian Elgström, svensk målare född 1883, död 1950.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 1.000 kr |
Såld: | 700 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 18 november 2013 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
14/11 10:59:04 | 1 | Vinnande bud |
15/11 13:47:53 | 1 | justering av budtak |
16/11 18:29:11 | 1 | justering av budtak |
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Ossian Elgström
Ossian Elgström, svensk mÃ¥lare född 1883, död 1950.Läs mer om Ossian Elgström
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache ossian elgström svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
7117 Akvarell
Carl Anton (f. 1933), Sverige. Gamla Stan. Signera..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:36 -
7118 Akvarell
Carl Anton (f. 1933), Sverige. Kustbild. Signerad...//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:23 -
7019 Akvarell
Elis Aidanpää, fjällmotiv. Signerad, daterad 64, a..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:56
-
7124 Akvarell
födelsedagstavla, 1800-tal, björkram, 32x38 cm, yt..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:24 -
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:06 -
7020 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Signerad, akvarell, landsk..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:24